Obchody 90-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Płocku
W 2009 roku minęło 90 lat społecznej służby Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Lat burzliwych i trudnych dla Polski, w szczególności dla polskiego dziecka. Lata niewoli, rewolucje, dwie wojny światowe, niepowodzenia gospodarcze oraz zagrożenia cywilizacyjne ostatnich dziesiątków lat odcisnęły swoje piętno na losach wielu dzieci. Nasilały się rodzaje dziecięcych nieszczęść i ich niezaspokojonych potrzeb. W krajobraz społeczny naszej Ojczyzny wpisały się dzieci powracające z zesłania i obozów koncentracyjnych, osierocone i zagrożone sieroctwem społecznym, dzieci bezdomne, głodne, maltretowane, chore, niepełnosprawne, zagrożone demoralizacją, dzieci ubogie odsunięte na margines społeczeństwa zarówno przez system jak i rówieśników.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci powstało dla ratowania właśnie tych dzieci, dla przeciwdziałania złu, które im zagraża, dla walki o wszechstronny ich rozwój. Pierwsze wzmianki o Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Płocku pochodzą z 1927 r. Jednak dokumentacja z tego okresu została całkowicie zniszczona w wyniku działań wojennych. Natomiast o istnieniu i działalności TPD w Płocku po wyzwoleniu z okupacji hitlerowskiej świadczą szczątkowe informacje, pojawiające się w sprawozdaniach Okręgu Warszawskiego za lata 1949-1951 oraz 1961-1967. Znalezione w Helenowie w archiwum Zarządu Głównego TPD dokumenty potwierdzają, iż Płock obok m.in. Ciechanowa, był jednym z oddziałów Zarządu Głównego. Podczas jubileuszu obchodzonego w Płockim Centrum Edukacji wręczono 16 działaczom wspomagającym na co dzień działalność Organizacji odznaki „Przyjaciel Dziecka” oraz jedną srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz TPD”. Uroczystość uświetniły występy zespołów działających przy szkołach: „Promyczki” ze Szkoły Podstawowej w Lelicach, zespół wokalny z Gimnazjum w Siecieniu, „Przyjaciele” ze Szkoły Podstawowej w Zagrobie, „Zawsze Razem” z Zespołu Szkół w Drobinie, zespół „Śródmieście” Kamil Iwanow i Anna Chrząszczyk - uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej dla Osób Niepełnosprawnych TPD, oraz Młodzieżowa Orkiestra z Gozdowa pod batutą kapelmistrza Edwarda Wielgóckiego.
TPD zawsze angażowało się w różnorodne formy działalności, które mają bezpośredni wpływ na życie dzieci. Aktualnie prowadzi kilka placówek stałych. Jest to Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy dla dzieci z mózgowym porażeniem, Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych ruchowo, Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób niewidomych i niedowidzących, Świetlicę Środowiskową, Salę Doświadczania Świata. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, to przede wszystkim ludzie gotowi do pomocy, poświęceń, pełni miłości, zrozumienia, szacunku. Ludzie o młodzieńczo zapalonych duszach; jednym słowem – przyjaciele. Przecież każde dziecko potrzebuje domu, bezpieczeństwa, ciepła. Potrzebuje gniazda, żeby się dobrze czuć, dłoni które się o nie troszczą, oczu aby spoglądały na nie z miłością. Jeżeli nie może dać tego macierzysta rodzina – winniśmy to dziecku my – społeczeństwo.