STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
w Świetlicy Miejskiej Nr 3 „MALI CZARODZIEJE”
i Świetlicy Wytchnieniowej „Moje Miejsce”
w Płocku
(wersja skrócona dla małoletnich)
1. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim, a pracownikami/zleceniobiorcami/stażystami/praktykantami/ wolontariuszami Świetlicy,
a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
1.1. Osoby mające bezpośredni kontakt z dziećmi powinni wykonywać swoje zadania w sposób zapewniający poszanowanie ich praw oraz innych osób, z szacunkiem oraz w sposób uprzejmy i kulturalny.
1.2. Masz prawo być wysłuchany.
1.3.Niedopuszczalne jest stosowanie wobec Ciebie jakichkolwiek form przemocy, w tym nawiązywanie relacji o charakterze seksualnym.
1.4.Osoby mające bezpośredni z Tobą kontakt mają obowiązek powstrzymać się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać Twoją przestrzeń osobistą, nietykalność cielesną lub spowodować u Ciebie poczucie zagrożenia, dyskomfortu bądź strachu.
1.5 Każdy człowiek ma prawo do życia w środowisku domowym wolnym od przemocy. Pamiętaj, że jeżeli doświadczasz przemocy/ krzywdzenia ze strony osób bliskich lub twoich kolegów, koleżanek lub innych osób otrzymasz wsparcie i pomoc w celu ustania przemocy.
2. Zasady bezpiecznych relacji podczas organizowanych zajęć opiekuńczo – wychowawczych.
2.1. Do TWOICH obowiązków należy przestrzeganie zasad i norm zachowania ustalonych w trakcie prowadzonych zajęć. Musisz na terenie placówki zachować wszelkie procedury bezpieczeństwa. Ponadto słuchasz poleceń wychowawcy lub osoby prowadzącej zajęcia.
2.2. Szanuj kolegów i koleżanki oraz inne osoby, a także ich prawo do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie etniczne, narodowe, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność. Swoim zachowaniem nie wolno Ci naruszać prawa innych dzieci czy osób, nie wolno Ci nikogo wyśmiewać ani prześladować (szykanować).
2.3. Twoje zachowanie i postępowanie wobec kolegów/ innych osób nie może naruszać ich poczucia godności/wartości osobistej. Jesteś zobowiązany do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, do poszukiwań i popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach społecznie przyjętych norm i wartości.
2.4. Pamiętaj aby twoje zachowanie wobec innych osób cechowało się wysoką kulturą osobistą, np. używaj zwrotów grzecznościowych, bądź zawsze uprzejmy, życzliwy, używaj poprawnego słownictwa, nie używaj wulgarnych słów, kontroluj swoje zachowanie i emocje, wyrażaj opinię w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi.
2.5. Bez względu na powód, nie akceptuj wobec siebie oraz w kontaktach między pozostałymi osobami agresji i przemocy fizycznej, słownej lub psychicznej.
Nic nie usprawiedliwia przemocy czy agresywnego zachowania!
2.6. Masz obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności i wulgarności. Informuj opiekuna zajęć o zaistniałych zagrożeniach. Jeśli jesteś świadkiem stosowania przez innego uczestnika/ innych uczestników zajęć jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy, reaguj na nią, np: szukaj pomocy u osoby dorosłej.
3. Niedozwolone zachowania małoletnich podczas udziału w zajęciach Świetlicowych.
NIEDOZWOLONE JEST:
3.1. Stosowanie agresji i przemocy wobec uczestników zajęć/ innych osób.
3.2. Stwarzanie niebezpiecznych sytuacji w trakcie zajęć na Świetlicy np. przynoszenie ostrych narzędzi, innych niebezpiecznych przedmiotów i substancji (środków pirotechnicznych, łańcuchów, noży, zapalniczek itp.), używanie ognia w miejscu realizacji zajęć.
3.3. Celowe nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas organizowanych zajęć i zabaw. Celowe zachowania zagrażające zdrowiu bądź życiu.
3.4. Uleganie nałogom, np. palenie papierosów, picie alkoholu ale też namawianie innych po sięgnięcie po używki. Rozprowadzanie i stosowanie narkotyków/ środków odurzających.
3.5. Niestosowne odzywanie się do kolegów lub innych osób, używanie wulgaryzmów, naśmiewanie się z innych.
3.6. Celowe niszczenie, uszkodzenie lub nieszanowanie mienia innych. Kradzież/przywłaszczenie własności kolegów lub innych osób.
3.7. Fotografowanie lub filmowanie zdarzeń z udziałem innych dzieci/osób bez ich zgody. Upublicznianie materiałów i fotografii bez zgody obecnych na nich osób. Stosowanie wobec innych dzieci/innych osób różnych form cyberprzemocy.
4. Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu dzieci, a także składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego i zawiadamiania sądu opiekuńczego.
4.1. W sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu CIEBIE wychowawca czy opiekun mający bezpośredni kontakt z Tobą ma obowiązek niezwłocznego poinformowania Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku o tym fakcie.
4.2. Na podstawie uzyskanej informacji uruchamiane są działania interwencyjne i pomocowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym m.in. skierowanie wniosku do sądu rodzinnego, złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wszczęcie procedury "Niebieskiej Karty".
4.3. Sąd rodzinny w sytuacji krzywdzenia dziecka może ustanowić jego reprezentanta, dbającego o Twoje interesy i dobro w prowadzonych postępowaniach.
5. Procedura wszczęcia procedury "Niebieskie Karty".
5.1. W sytuacji podejrzenia przemocy domowej, w tym krzywdzenia Ciebie przez osobę dorosłą uruchamiana jest procedura "Niebieskie Karty". Głównym celem procedury jest zaprzestanie stosowania wobec Ciebie przemocy.
5.2. W ramach procedury "Niebieskie Karty" powołuje się grupę diagnostyczno-pomocową, w skład której wchodzi policjant i pracownik socjalny, a także przedstawiciel szkoły. Są to osoby, którym zależy aby udzielić Ci pomocy. Grupa monitoruje stan bezpieczeństwa osób doznających przemocy i określa dla nich plan pomocy, a także motywuje osobę stosującą przemoc do zmiany swojego zachowania aby dalej nie krzywdziła Ciebie lub innych Twoich bliskich.
5.3. W ramach procedury "Niebieskie Karty" uruchamia się działania wspierające, skierowane do osób doznających przemocy np. pomoc psychologiczną oraz do osób stosujących przemoc np. skierowanie do programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy, który uczy osoby radzenia sobie ze złością, agresją oraz innych zachowań niż przemocowe.
5.4. W niektórych sytuacjach, szczególnie gdy osoba stosująca przemoc w dalszym ciągu krzywdzi najbliższych i nie chce współpracować z grupą diagnostyczno-pomocową, zawiadamia się Policję lub Prokuraturę. Ponadto w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia funkcjonariusz Policji ma możliwość zastosowania środków izolujących wobec osoby stosującej przemoc na okres 14 dni tj. nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się do osoby lub określonego miejsca lub/i zakaz kontaktowania się. Środki te mogą zostać przedłużone przez sąd.
6. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
6.1. W przypadku ujawnienia krzywdzenia CIEBIE pracownik socjalny we współpracy z asystentem rodziny, realizującym swoje zadania w stosunku do Twojej rodziny, w której wstąpił przypadek krzywdzenia, przygotuje dla CIEBIE i Twojej rodziny plan wsparcia.
6.2. Celem planu jest przede wszystkim:
a) zainicjowanie działań interwencyjnych, we współpracy z innymi instytucjami jeśli istnieje taka konieczność,
b) współpraca z rodzicami w celu powstrzymania krzywdzenia CIEBIE i zapewnienie Tobie pomocy,
c) diagnoza czy konieczne jest podjęcie działań prawnych,
d) określenie form pomocy specjalistycznej dla CIEBIE,
e) zdiagnozowanie Twoich potrzeb i zasobów rodziny.
6.3. TWÓJ „Plan wsparcia” może obejmować różne formy pomocy: prawną, psychologiczną, socjalną i medyczną.
6.4. Plan wsparcia może być modyfikowany w trakcie jego realizacji w zależności od bieżących potrzeb Twoich i rodziny.
7. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci
w ramach organizowanych zajęć opiekuńczo – wychowawczych.
7.1. W czasie zajęć opiekuńczo - wychowawczych masz prawo korzystać z telefonu komórkowego oraz innych urządzeń elektronicznych zgodnie z ustalonymi zasadami.
7.2. Do Świetlicy możesz przynieść swój telefon komórkowy lub inny sprzęt elektroniczny, ale tylko na własną odpowiedzialność !!
7.3. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejsko-Powiatowy w Płocku ani Wychowawca czy Opiekun zajęć nie ponosi odpowiedzialności za zaginięcie, zniszczenie czy kradzież sprzętu przyniesionego przez Ciebie do Świetlicy lub na zajęcia opiekuńczo - wychowawcze.
7.4. Masz zakaz! filmowania, fotografowania oraz utrwalania dźwięku podczas prowadzonych zajęć. Nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą telefonu i innych urządzeń jest możliwe jedynie za zgodą osoby nagrywanej lub fotografowanej i wychowawcy.
7.5. Masz zakaz! nagrywania/ fotografowania sytuacji niezgodnych z powszechnie przyjętymi normami etycznymi i społecznymi oraz przesyłanie treści obrażających inne osoby.
7.6. W przypadku organizowania zajęć lub wycieczki możesz korzystać z telefonu i/lub innych urządzeń elektronicznych wyłącznie w zakresie niewpływającym na organizację i przebieg tego przedsięwzięcia za zgodą wychowawcy/opiekuna. W przypadku odwiedzanych miejsc, w których jest zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych oraz jest zakaz robienia zdjęć bezwzględnie zastosuj się do tego zakazu!
7.7. W przypadku naruszenia powyższych zasad, wychowawca/opiekun zajęć sporządzi notatkę i powiadomi o tym fakcie TWOICH rodziców oraz Kierownika Świetlicy Miejskiej Nr 3 w Płocku. Jeśli zdarzenie będzie miało charakter demoralizacji innych dzieci zostanie powiadomiony Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku i sąd rodzinny, natomiast w przypadku popełnienia czynu karalnego zostaną poinformowane organy ścigania.
7.8. Opiekun zajęć będzie prowadził zajęcia czy inne działania profilaktyczne propagujące zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz uświadamiające Ciebie z zagrożeń płynących z użytkowania różnych technologii komunikacyjnych.
8. Zasady bezpieczeństwa - reagowanie na zagrożenia.
Bezpieczne zasady składają się z czterech kroków:
I. Głośno powiedz "nie"
Masz prawo powiedzieć "nie", także członkowi rodziny lub komuś kogo kochasz. Jeżeli coś Ci się nie podoba, nie chcesz tego lub sprawia Ci to przykrość, możesz powiedzieć "nie", "nie chcę", "nie chcę tego", "nie pójdę tam" itp. Twoje zdanie i Twoje uczucia są ważne i powinny być traktowane z szacunkiem.
II. Alarmuj gdy potrzebujesz pomocy
Krzycz lub wezwij pomoc gdy poczujesz lęk, niepokój, gdy ktoś Cię krzywdzi. Możesz zadzwonić na numer alarmowy 112 i powiedzieć co się stało.
III. Powiedz komuś dorosłemu o tym, co się stało
Pomyśl, kto dla Ciebie będzie zaufaną osobą dorosłą, która wysłucha Cię i jeśli będzie trzeba wezwie pomoc.
IV. Dobrze zrobisz mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją
Tajemnice nie powinny sprawiać, że odczuwasz smutek lub niepokój. Jeżeli tak jest, powiedz o nich zaufanej osobie dorosłej. Masz prawo szukać pomocy i nikt nie może Cię zmusić, byś trzymał/a w sekrecie niepokojące sprawy.
Jeżeli masz jakieś problemy lub chciał(a)byś porozmawiać o czymś, co Cię niepokoi to w pierwszej kolejności porozmawiaj z rodzicami/ opiekunami lub innymi dorosłymi osobami z Twojego otoczenia np. opiekunem zajęć opiekuńczo - wychowawczych, asystentem rodziny, pedagogiem lub psychologiem szkolnym. Jeśli nie czujesz się gotowy(a) do porozmawiania z osobą dorosłą w Twoim otoczeniu, zadzwoń do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 116-111.
Całą dobę działa Linia Pomocy Pokrzywdzonym nr +48 222 309 900 lub Telefon Zaufania prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka nr 800-12-12-12. Dyżurują w nim osoby, które mogą Ci pomóc. Możesz podzielić się z nimi swoimi trudnościami, otrzymać wsparcie i porady, które pomogą Ci radzić sobie
w trudnych sytuacjach.